منوی ناوبری برگه ها

طراحی تخصصی فلکسو، افست، وب سایت

افست چیست؟

افست چیست؟

طراحی نخستین مرحله شروع به كار در هر پروژه چاپی است و بعد از آن نوبت به كامپیوتر و اجرا در آن می رسد. بعد از این مرحله كار برای لیتوگرافی ارسال می شود.

در این مرحله توسط دستگاه ایمیج ستر از كار خروجی گرفته می شود. در كار های چهار رنگ چهار فیلم كه نشان دهنده رنگهای C M Y K می باشد به دست می آید.

دستگاه ایمج ستر شبیه به چاپگر است با این تفاوت تغذیه آن به جای كاغذ فیلم است.
فیلم های هر رنگ به صورت مجزا در دستگاهی به نام قید كپی قرار می گیرد و پس از عمل نوردهی نقش فیلم بر روی زینك می افتد به دنبال آن ظهور زینك انجام می شود بدین ترتیب چهار زینك تهیه می شود. در سیستم های پیشرفته تر كپی زینك حذف شده است و با به كار گیری دستگاهی به نام پلیت ستر Plate Setter از فایل طرح مورد نظر مستقیما زینك یا پلیت تهیه می شود.

CMYK_print

گاهی اوقات زینك ها را به زینك سوزانی می فرستند تا با سوزاندن زینك ها تیراژ آن بالا رود. زینك ها به طور معمول تا تیراژ 50000 عدد را به خوبی چاپ می كنند. بنابراین زینك ها از لیتو گرافی به چاپ خانه فرستاده می شوند. در این مرحله زینك هر رنگ به برج مربوط به آن رنگ در ماشین چاپ وصل می شود و در هر برج مركب مورد نظر ریخته می شود. كاغذ از یك طرف وارد ماشین چاپ شده و پس از عبور از هر برج نقشهای مربوط به رنگ آن برج را با همان رنگ به خود می گیرد.

offsetprinting

ماشین چاپ به طور كلی از غلطكهای متعدد تشكیل شده است كه مركب را یكنواخت كرده و نهایتا به زینك می رساند. زینك ابتدا به وسیله غلطكی مرطوب می شود و در واقع قسمتهایی كه نقش ندارند مرطوب شده و قسمتهای نقش دار رطوبت نمی گیرد. مركب توسط غلطك دیگری بر روی زینك مالیده می شود و چون مركب چرب است روی قسمتهای مرطوب كه نقش ندارد نمی نشیند. به دنبال آن نقش از روی زینك به روی لاستیك چاپ می افتد و بعد از آن به كاغذ منتقل می شود.

offsetprinter

اگر بخواهیم ماشین چاپ افست را با توجه به ابعاد دسته بندی كنیم می توان گفت:
حداكثر 35×50 و حداقل 25×35 كه با نام دستگاه GTO معروف است.
حداكثر 52×72 و حداقل 33×72 كه با نام دستگاه یك و نیم ورقی و یا دو ورقی معروف است.
حد اكثر 60 × 90 كه به دستگاه سه و نیم ورقی معروف است.
حداكثر 100× 70 كه به دستگاه چهارو نیم ورقی معروف است.
كه به نسبت ابعاد بالا زینك های تولیدی نیز ابعاد متفاوتی دارد كه طراحان با توجه به ابعاد طراحی و یا تیراژ چاپ طراحی خود را بر مبنای چاپ یكی از دستگاه های بالا قرار می دهند.
ذكر این نكته ضروری است كه این ابعاد ، ابعاد معمول هستند و اصطلاحا نرمال برای چاپ . و دستگاههایی خارج از این ابعاد هم موجو د است.

نكته دیگری كه باید یاد آور شوم ابعاد كاغذ هایی است كه به صورت معمول استفاد ه می شوند كه در دو ابعاد 100×70 و 60×90 هستند و تمام ابعادی كه در بالا گفته شد مشتقاتی از این دو ابعاد هستند كه در تعیین قیمت یك كار چاپی نقش بسیار مهمی را ایفا می كند.

انواع افست:

  • افست آب الكل : كاغذ ، مقوا ، كاغذ پشت چسبدار
  • افست خشك : كاغذ ، مقوا ، CD ، فلز به شكل ورق
  • افست رول : كاغذ و مقوای رول

 

 

یک نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *